CDR dosyası nedir ve nasıl açılır? CDR dosyası açma işlemi ve program önerisi « Merakli TV

6 Temmuz 2022 - 03:46

CDR dosyası nedir ve nasıl açılır? CDR dosyası açma işlemi ve program önerisi

CDR dosya uzantısı günümüzde özellikle iş hayatında bilgisayar ekranlarında sıklıkla karşımıza çıkan dosya uzantıları arasında. Hal böyle iken CDR dosyasının ne anlama geldiği ve nasıl açılacağı konularında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu konu hakkında doğru bilgiler edinmek isteyenlere özel 

CDR dosyası nedir ve nasıl açılır? CDR dosyası açma işlemi ve program önerisi
Son Güncelleme :

22 Nisan 2021 - 18:48

55 views

CDR dosyası denildiği zaman akla ilk gelen bir vektör çizim ve sayfa düzeni programı olan CorelDRAW ile oluşturulan bir çizimdir. CDR uzantısı ile ekli dosyalar genel olarak vektör grafik dosyaları olarak sınıflandırılmaktadır. Dijital görüntüler farklı uygulama yaratıcıları, firmalar tarafından geliştirilen belirli dosya kodlama ve sıkıştırma özellikleri uygulanması ile saklanmaktadır.

CDR Dosyası Nedir?

CRD formatında kaydedilen vektör grafik dosyaları CorelDRAW görüntü dosyaları olarak adlandırılmaktadır. Microsoft Windows tabanlı sistemlerinde kullanıcılar oluşturulması, açık ve Microsoft Windows tarafından desteklenen diğer Corel uygulamaları arasında CorelDraw yazılımı sayesinde bir CDR dosyasının içeriğini görmek mümkündür.

CDR Dosyası Nasıl Açılır?

CDR dosyası açmak için CDR dosya uzantısını kullanan birden fazla dosya biçimi bulunduğu unutulmamalıdır. Hangi programın açılabileceğini bilmeden önce dosyanın hangi formatta olduğunun bilinmesi gereklidir. CDR dosyasının bir tür imajı olduğu düşünüldüğünde bir CorelDraw görüntü dosyası ile karşı karşıya olunduğu düşünülmelidir. Mac kullananlar, müzik olduğunu düşündüğünde dosyayı DVD/CD Ana Dosyası ya da bir Raw Audio CD Veri dosyası olarak görmelidir. Crash Data Retrieval aygıtından alınan dosyalar bu formata haizdir.

CDR dosyaları, Corel Paint Shop Pro ile de açılabilmektedir. Ancak en iyi uyumluluk için Corel CDR dosyasının CorelDRAW’un 9.0 sürümünde ya da daha önceki sürümlerinde kaydedilmesi öneriliyor.

CDR Dosyası Açma İşlemi

CDR dosyası görüntüleme ya da açma yazılımı mevcut değilse önce yükleme yapılmalıdır. Daha sonra görüntüleyici, destekleyici yazılım bölümüne getirilmelidir. CorelDraw Image File dosyasını açmak için ücretsiz bir program indirilebilir. Dosyalar Corel yazılım tarafından programa özgü olarak kullanılan bir formatta olduğu için çoğu düzenleme programları tarafından tanınamamaktadır. Dosya CorelDRAW’da açıldığında daha uyumlu diğer formatlarda dışarı aktarılabilmektedir.

CDR Programı Önerisi

CDR dosyaları, Corel Paint Shop Pro ile de açılabilmektedir. Ancak en iyi uyumluluk için Corel CDR dosyasının CorelDRAW’un 9.0 sürümünde ya da daha önceki sürümlerinde kaydedilmesi öneriliyor. Bununla birlikte önerilen diğer programlar şöyle:

– Corel WordPerfect Office X6

– ACD Systems Canvas 14

– sK1

– UniConvertor

– Inkscape

– İdeaMK CDR Viewer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.