Kümülatif Vergi Matrahı Nedir Ve Nasıl Hesaplanır? Kümülatif Vergi Matrahı Belgesi Nereden Alınır « Merakli TV

16 Ağustos 2022 - 04:54

Kümülatif Vergi Matrahı Nedir Ve Nasıl Hesaplanır? Kümülatif Vergi Matrahı Belgesi Nereden Alınır

Günümüzde birbirinden farklı vergi türleri bulunuyor. Bu vergi sistemlerinin hesaplanması ve işlenmesi de farklılık gösterebiliyor. Özellikle en merak edilenlerden bir tanesi de kümülatif vergi matrahı olarak biliniyor. Kümülatif vergi matrahı nedir ve nasıl hesaplanır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Kümülatif Vergi Matrahı Nedir Ve Nasıl Hesaplanır? Kümülatif Vergi Matrahı Belgesi Nereden Alınır
Son Güncelleme :

14 Mayıs 2021 - 9:49

96 views

Kümülatif vergi matrahı genel olarak iş yerinde çalışan bir işçinin aylık kazancının brüt şekilde ele alınmasının ardından işsizlik sigortası ve Genel Sağlık Sigortası paylarının düşürülmesi ile birlikte kalan ücretin her ay düzenli bir şekilde toplanarak ilerlemesidir.

Kümülatif Vergi Matrahı Nedir?

Kümülatif vergi matrahı iş yerlerinde çalışan işçilerin hangi gelir vergisine dahil olduğunun belirlenmesi ve gelirinden de ne kadar gelir vergisi kesileceğini belirleyen unsurlardan bir tanesidir. İşveren her ay kümülatif vergi matrahını çalıştırdığı her işçi için ödemekle yükümlüdür. Bunun yanı sıra kümülatif vergi matrahı işçilerin hangi gelir vergisi dilimine ait olduğunu gösterir. Ayrıca bu vergi ücretten hangi oranda gelir vergisinin kesileceğini de belli eder. Kümülatif vergi matrahı iyice irdelenmeli ve bu da doğru bir şekilde anlaşılmalıdır. Kümülatif vergi matrahının ödenmesi ve doğru bir şekilde hesaplanmasının sorumluluğu da işverene ait olması ile bilinir. İşçi ve işveren kümülatif vergi matrahı konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Kümülatif Vergi Matrahı Nasıl Hesaplanır?

İşveren ve işçi tarafından büyük bir öneme sahip olan kümülatif vergi matrahı doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Kümülatif vergi matrahında özellikle işçinin brüt ücreti ele alınır. Bunun yanı sıra GSS ve işsizlik sigorta payı bu ücretten düşürülür. Ayrıca yapılan hesaplamalar sonrası kesintiler de çıkarıldıktan sonra elde edilen bu ücret işçinin genel vergi matrahıdır. Önceki aylarda elde edilen matrah sonraki aylarda elde edilen matraha eklenir. Buna göre de her ay üst üste eklenen yeni vergi matrahı işçinin kümülatif vergi matrahını oluşturmaktadır.

Kümülatif Vergi Matrahı Belgesi Nereden Alınır?

Kümülatif vergi matrahı genel olarak işe girişte alınmaktadır. Özellikle günümüzde pek çok şirket çalışanlardan kümülatif vergi matrahı isteyebilir. Bu kümülatif vergi matrahı genel olarak eski çalışılan iş yerinden alınmaktadır. Ayrıca aynı yıl içinde birbirinden farklı yerlerde çalışıldığı takdirde mutlaka son çalışılan iş yerinden kümülatif vergi matrahı belgesi alınabilir. Kümülatif vergi matrahı Ocak ayından başlayıp yılın sonuna kadar her ay hesaplanarak toplanır. Bu kümülatif vergi matrahı yeni yılda ise sıfırlanır.

Kümülatif Vergi Matrahı Hakkında Bilgi

Günümüzde kümülatif vergi matrahı hem işveren hem de işçi için önemli bir yere sahiptir. İşverenin aylık olarak her bir işçi için hesapladığı kümülatif vergi matrahı aynı zamanda ödenmek zorunda olunan bir meblağdır. Bu nedenle kümülatif vergi matrahı da iyi anlaşılmalı. Kümülatif vergi matrahının hesaplanması ve ödenmesi işverenin sorumluluğundadır. Ayrıca işçi ve işveren ise bu konu hakkında detaylı bir bilgi sahibi olmalılar. Yılın on iki ayı boyunca kümülatif vergi matrahı doğru bir şekilde hesaplanır. Bu aylardaki kümülatif vergi matrahı her ay toplanır. Bunun yanı sıra kümülatif vergi matrahı her yılın sonunda sıfırlanarak Ocak ayından itibaren baştan yeniden hesaplanmaya başlanır.

Özellikle İşsizlik Sigortası ve Genel Sağlık Sigortası payı brüt ücretten çıkarıldıktan sonra elde edilen gelir de işçinin esas ücreti olarak bilinmektedir. Yeni bir işe başlayacak olan kişi daha önce çalıştığı iş yerinden kümülatif vergi matrahını alabilir. Yıl içerisinde de ne kadar farklı iş yerinde çalışılırsa çalışılsın son çalışılan iş yerinden kümülatif vergi matrahı alınabilir. Bu noktada işçinin ve işverenin de haklarını bilmesi önem taşımaktadır.

EN ÇOK KAZANANLAR

 • CMBTN240.30 9.98%
 • CMENT41.20 9.98%
 • TSPOR6.73 9.97%
 • COSMO22.98 9.95%
 • MANAS26.08 9.95%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • KAPLM60.75 -10.00%
 • BARMA43.12 -9.98%
 • GZNMI62.85 -9.96%
 • INTEM80.15 -8.45%
 • VKFYO5.91 -7.08%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO63.60 1.92%
 • AKBNK10.22 2.20%
 • GSRAY6.64 0.91%
 • ODAS4.44 9.90%
 • GARAN18.30 3.10%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.857.18 % -0,25
DOLAR 17.9564 % 0,01
EURO 18.2442 % 0,00
BITCOIN 24.242.00 % 0,70
ÇEYREK ALTIN 1.677.69 % -0,17
GRAM ALTIN 1.036.84 % -0,10